piątek, 25 lutego 2011
środa, 23 lutego 2011
Czas Past Perfect Simple
- Tworzymy Past Perfect Simple poprzez użycie had i III formę czasownika nieregularnego, bądź w przypadku czasowników regularnych dodajemy końcówkę -ed
e.g. She had seen this movie in Spain.
Zastosowanie:
- Używamy czasu Past Perfect Simple do mówienia o przeszłych wydarzeniach, które wydarzyły się przed określonym czasem.
e.g. By the time the doctor arrived, the patient had died.
-Używamy czasu Past Perfect Simple gdy mówimy o przeszłym stanie, który trwał przed przeszłym wydarzeniem.
e.g. At the time of her last trial last week John had been in prison for two years.
-Używamy czasu Past Perfect Simple do mówienia o przeszłych wydarzeniach, które wydarzyły się przed innymi przeszłymi wydarzeniami.
e.g. She had already typed all the letters before her boss arrived.
- Używamy czasu Past Perfect Simple do mówienia o niespełnionych zamiarach.
e.g. They had hoped to reach the pyramids before two o'clock, but few tourists fell ill.
Wyrażenia czasowe używane z Past Perfect Simple:
before, after, already, just, for, since, till/until, by the time, never etc
Czas Past Continous
Tworzymy czas past countinous z was/were + czasownik -ing
e.g. I was playing football yesterday.
Zastosowanie:
- Używamy czasu Past Continous do mówinia o przeszłych wydarzeniach w toku mających miejsce w określonym czasie.
e.g. She was still working at nine o'clock yesterday evening.
- Używamy czasu Past Continous do mówinia o przeszłych wydarzeniach w trakcie trwania innych czynności w tym samym czasie.
e.g. While Jenifer was getting dressed, John was cooking the dinner.
- Używamy czasu Past Continous do mówinia o przeszłych czynnościach, które zostały przerwane przez inne wydarzenie.
e.g. She was sleeping when the phone rang.
- Używamy czasu Past Continous do tworzenia pytań, które będą brzmiały bardziej grzecznie.
e.g. I was wondering if you could help me
- Używamy czasu Past Continous do mówinia o przeszłych zdarzeniach, które były tymczasowe, bądź szybko mogły ulec zmianie.
e.g. His illness was becoming more and more serious as time went by.
-Używamy czasu Past Continous do mówinia o zaplanowanych wcześniej czynnościach, które zdarzyły się bądź nie.
e.g. Nancy was taking next fight to Paris.
Wyrażenia czasowe używane w Past Continous:
While, when, as, all morning/ evening, day, night etc.
wtorek, 22 lutego 2011
Materiały do nauki
Materiały metodyczne „leżą na ulicy”
Autorem artykułu jest Belfer
Na „ulicy" - czyli w internecie. Zdobywanie wiedzy coraz rzadziej sprowadza się do studiowania przepastnych książek, zwłaszcza jeśli pragniemy zgłębić dziedzinę nowatorską, jeszcze nie do końca ukształtowaną, rozbitą wewnętrznie przez konkurencyjne szkoły i nurty.
English Language Teaching - tak powszechnie nazywa się dziedzinę wiedzy traktującą o strategiach i metodach nauczania języka angielskiego. Wydawać by się mogło, że to nauczycielskie abecadło przyswajamy sobie jednorazowo na studiach i później traktujemy je jako jedyną i ostateczną wyrocznię w sprawach edukacyjnych.
Problem w tym, że nawet nieustannie uaktualniany program kilkuletnich studiów wyższych nie jest w stanie nadążyć za zmianami, jakie zachodzą na owym edukacyjnym poletku nauczania języków obcych. Pół biedy, jeśli jesteśmy świeżo upieczonymi absolwentami studiów filologicznych. O ile studiowaliśmy na przyzwoitej uczelni, wiedzę o najnowszych trendach czerpaliśmy na bieżąco. Co jednak z osobami, która swoją własną edukację zakończyły dobre kilka lat temu i nie zadały sobie trudu, aby w między czasie sobie ją uzupełnić? Takie osoby owymi nowoczesnymi technikami nauczania języka angielskiego mogą być zszokowane, a konieczność przestawienia się na nie (co jest niejednokrotnie koniecznie na przykład w perspektywiczne nauczania w nowych szkołach językowych) może okazać się zadaniem karkołomnym, a dla niektórych wręcz niewykonalnym.
Na szczęście z pomocą przychodzi internet - najlepszy przyjaciel człowieka, poszukującego informacji i wiedzy. Materiałów, dzięki którym możemy zupełnie za darmo podreperować i uaktualnić swoją wiedzę z zakresu metodyki nauczania języka angielskiego, jest tam multum. Jedyne co musimy zrobić, to zadać sobie trud oddzielenia „ziarna od plew", co niestety nie jest zadaniem najłatwiejszym i specjalnie przyjemnym. Gra jest jednak warta świeczki. Czasem jeden wartościowy tekst specjalistyczny czy materiał video otwiera oczy i sprawia, że proces nauczania języka angielskiego przestaje się nam kojarzyć z przykrym zapachem towarzyszącym odgrzewaniu nieświeżego kotleta.
O tym, że zasada „w internecie dla chcącego nic trudnego" stosuje się także w ELT świadczy organizacja ostatniej światowej konferencji dla nauczycieli języka angielskiego - IATEFL Harrogate 2010. Podczas imprezy wykłady i warsztaty zostały profesjonalnie sfilmowane i umieszczone za darmo w internecie. Wszystkie te materiały oraz wywiady z prelegentami dostępne są m.in w „Teacher TV". To nie lada gratka dla wszystkich anglistów z całego świata. Okazuje się, że w sposób wirtualny można uczestniczyć w ważnych dla całego środowiska wydarzeniach i czerpać wiedzę z pierwszej ręki. Inicjatywa IATEFL oraz głównego patrona inicjatywy - British Council to ponadto marketingowy strzał w dziesiątkę. Czy istnieje lepszy sposób na promocję imprezy niż pokazanie jej „od kuchni" w sieci? Jak widać internet, z uwagi na społeczne funkcje, jakie zaczyna coraz śmielej spełniać, staje się potężnym narzędziem do zdobywania wiedzy. Nie tylko tej potocznej i powszechnej (jak to było kiedyś), ale również wiedzy specjalistycznej i hermetycznej, wiedzy o którą ciężko w niejednej spowitej pajęczynami bibliotece.
---
"Belfer"
www.teacher.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
poniedziałek, 21 lutego 2011
Użyj tych rad aby poprawić swój angielski
Autorem artykułu jest Marek Boczarski
Czy kiedykolwiek oglądałeś amerykański film i irytowałeś się bo nie mogłeś zrozumieć niektórych słów lub zwrotów? Może od dłuższego czasu uczysz się angielskiego, ale wciąż nie umiesz mówić po angielsku? Szukasz wskazówek na temat metod nauki, które pomogą Ci lepiej rozumieć język angielski?
Przede wszystkim nie frustruj się trudnymi momentami, bo nauka angielskiego nie jest wbrew pozorom taka łatwa. Wymaga czasu, wysiłku i wytrwałości. Pozwól, że dam Ci kilka pomocnych wskazówek.
Ucz się konkretnego rodzaju angielskiego
Do tej pory na pewno przekonałeś się, że zarówno Amerykanie jak i Brytyjczycy, Australijczycy i mieszkańcy innych anglo-języcznych krajów używają swojej unikalnej odmiany angielskiego. Oczywiście każda z nich jest angielskim, ale czasem nawet Amerykanin w rozmowie z Brytyjczykiem może mieć trudności z właściwym zrozumieniem rozmówcy. Język angielski bardzo się różni w zależności od miejsca. Dlaczego o tym mówię? Ponieważ jeśli będziesz głównie stykać się z Brytyjczykami powinieneś uczyć się brytjskiej odmiany angielskkiego. Jeśli zamierzasz kontaktować się z Australijczykami to ucz się australijskiego angielskiego. Jeśli nie skupisz się na jednej odmianie angielskiego możesz być zagubiony w różnych formach języka. Przez to nie będziesz rozumiany ani przez Amerykanów ani przez Anglików.
Oglądaj i słuchaj osoby, które umieją dobrze mówić po angielsku
Tylko dlatego, że ktoś urodził się w anglo-języcznym kraju nie oznacza to, że mówi dobrze po angielsku. W USA jest wielu ludzi, którzy się tam urodzili i wcale nie mówią dobrze po angielsku. Co powinieneś w takim razie zrobić? Znajdź dobrze mówiących native speakerów w internecie. Wielu nauczycielu oferuje bardzo dobre kursy angielskiego przez internet. Jeśli chcesz słuchać dobrego amerykanskiego angielskiego, wejdź na strony takie jak foxnews.com lub cnn.com. Kliknij na sekcje video znajdujące się na tych stronach i słuchaj obserwując ruchy ust mówiących osób. Ci ludzie zarabiają dużo pieniędzy tylko dlatego, że potrafią dobrze komunikować się po angielsku. Jeśli chcesz uczyć się poprawnego brytyjskiego angielskiego, świetnym miejscem do nauki jest strona BBC.
Nie przesadzaj z angielskim slangiem
Dobrze jest rozumieć angielski slang, ale nie skupiaj się na tym zbytnio podczas nauki. Nigdy nie używaj slangu jeśli naprawdę dobrze nie wiesz w jaki sposób go użyć. Jeśli powiesz coś w zły sposób możesz obrazić swojego rozmówcę. Możesz myśleć, że używasz popularnego i niewinnego zwrotu, ale naprawdę możesz brzmieć okropnie. Jeśli masz jakiegoś angielskiego lub amerykańskiego znajomego poproś go aby powiedział Ci, które zwroty są właściwe, a których powinieneś unikać za wszelką cenę.
Aby dobrze opanować język angielski musisz lubić się go uczyć. Dlatego staraj się używać takich metod nauki, które są dla Ciebie najbardziej interesujące. W ten sposób będziesz w stanie poświęcić więcej czasu na naukę. Nie będziej się nudził nauką i nie zrezygnujesz kiedy pojawią się pierwsze trudności. Pamiętaj, że nauka angielskiego to długotrwały proces. Możesz go jednak przyspieszyć używając właściwych metod nauki.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak nauczyć się angielskiego to zapraszam na www.angielski4u.com gdzie poznasz specjalne lekcje angielskiego i możesz zacząć naukę zapisując się na darmowy kurs angielskiego przez e-mail.
Marek Boczarski
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
czwartek, 17 lutego 2011
Bariera językowa
Czym jest bariera językowa i jak ją pokonać?
Autorem artykułu jest Krzysztof Litwiński
Znasz język, a jednak boisz się odezwać? Sprawdź dlaczego tak jest i jak temu zaradzić. Dowiedz się, jakie ćwiczenia mogą Ci pomóc raz na zawsze!
Często słyszymy od wielu osób powracające stwierdzenie:
- Właściwie całkiem nieźle znam język angielski i potrafię się sprawnie w nim porozumieć, ale kiedy mam się do kogoś odezwać po angielsku, coś w środku mnie przed tym powstrzymuje. Jeszcze pół biedy, jeśli jestem wśród obcych, wtedy jakoś się odważę, ale wśród znajomych jest znacznie trudniej.
Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: po pierwsze, to bardziej powszechne niż myślisz. Wynika z kilku czynników:
- wszelkie bariery emocjonalne są silniejsze, kiedy czujemy się niepewnie, a czujemy się tak, jeżeli nie mamy pewności, że dobrze nam pójdzie. Na przykład, jeśli zazwyczaj niechętnie pierwszy zaczynam rozmowę, przyjdzie mi to jeszcze trudniej w języku, którego dobrze nie wyćwiczyłem.
- jeżeli nie znam dobrze danego języka obcego, mogę się krępować wydawania z siebie tych dziwnych dźwięków, szczególnie, jeżeli dobrze ich nie opanowałem. Wtedy wydaje mi się, że w moim wykonaniu wychodzi to sztucznie i dziwacznie. Innymi słowy, boję się kompromitacji i śmieszności. Czy to dziwne, że wobec obcych obawiam się tego mniej, niż wobec znajomych?
Po drugie, łatwo to zmienić prostym ćwiczeniem. Wybierz jedną frazę lub zwrot, który przećwiczysz w domu, kiedy jesteś sam. Nikt tego nie słyszy, nikt nie będzie się z Ciebie śmiał.
Adepci kursów angielskiego, prowadzonych metodą Colina Rose, robią to w części kursu, zwanej “Dialogi”. Ale wystarczy po prostu wybrać sobie taką frazę - dobrze, jeśli jeszcze mamy ją np. gdzieś nagraną w “oryginale”. Poćwicz ją w samotności, powtarzając kilka - kilkanaście razy, aż będziesz jej pewien.
Na początek coś prostego - na przykład, “Hello, how are you?” Potem wypróbuj ją na swoich znajomych i przyjaciołach, ALE TRAKTUJĄC W SPOSÓB OCZYWISTY JAKO WYGŁUP czy żart. Wystarczy wypowiedzieć to z przesadą, zadęciem i jakimś gestem, który ewidentnie pokazuje, że sobie żartujesz.
Nikt nie oczekuje w żartach perfekcji... Zrób to 3-4 razy wobec kilku osób, a przekonasz się, że nagle ta jedna fraza wyrwała się spod klątwy i potrafisz ją wypowiedzieć w każdych okolicznościach - bez żadnych oporów.
Potem wybierz kolejną, a po 2-3 takich ćwiczeniach zauważysz, że jakoś to odzywanie się po angielsku przestało być takim problemem.
Powodzenia!
Krzysztof Litwiński
Anglista, ekspert d/s nauki języków obcych
Dowiedz się, dlaczego nauka języka angielskiego może być zupełnie bezstresowa, szybka i skuteczna dla każdego (nawet, jeśli uważasz, że nie masz talentu do języków). Bezpłatna prezentacja czeka na Ciebie! Sprawdź www.SzybkiAngielski.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
środa, 16 lutego 2011
Efektywna nauka języka angielskiego
Autorem artykułu jest seryf
Język angielski, jak wiadomo, jest jednym z najbardziej popularnych języków na świecie. Daje możliwość porozumiewania się ludźmi różnej narodowości, w każdym cywilizowanym kraju. Coraz częściej wymagany jest także przez pracodawców, stąd potrzeba szybkiego, efektywnego uczenia się języka angielskiego.
Mimo, że angielski uznawany jest jako język prosty do nauczenia ze względu na przejrzystą gramatykę oraz brak trudno wymawianych liter, często przysparza ludziom wiele problemów. Pierwszym, najtrudniejszym dla początkujących jest zrozumienie czasów które wyraźnie różnią się od tych polskich.
Istnienie czasów przyszłych prostych, przyszłych dokonanych ciągłych jak również przeszłych prostych czy zaprzeszłych faktycznie może powodować pewne nieścisłości, jednak aby je zrozumieć warto przygotować prosty, przejrzysty przegląd wszystkich czasów. Wygodnie jest przygotować je na osobnych, dużych kartkach a ważne elementy podkreślić lub wypisać innym kolorem. Czasy powinny być ułożone chronologicznie, czyli od przeszłych dokonanych ( Past Perfect ) przez teraźniejsze (Present) aż do przyszłych (Future). Dla każdego z czasów, wskazane jest wypisać strukturę zdania oznajmiającego, pytania oraz przeczenia. Kolejnym pomocnym szczegółem może być zaznaczenie części zdań które się zmieniają a które są stałe oraz wypisanie przypadków w których dany czas jest stosowany. Takie zestawienie pozwala na szybkie powtórzenie najważniejszych kwestii oraz przegląd ogólny wszystkich zagadnień. Dodatkowo, podczas wykonywania ćwiczeń gramatycznych, można bez problemu skorzystać z takiej ‘ściągawki’.
Oprócz gramatyki, niezmiernie ważne jest słownictwo. Bez słownictwa ciężko jest się z kimkolwiek porozumieć pomimo doskonałej znajomości zasad gramatyki. Pierwszym krokiem w celu poznawania nowych wyrazów jest odpowiedni słownik angielski. Często jest pierwszym źródłem tłumaczenia nieznanych fraz. Podczas każdego tłumaczenia, warto zapisywać szukane słowo oraz jego tłumaczenie w osobnym miejscu i utrwalać je. Kolejnym pomocnym sposobem jest tłumaczenie słów w języku angielskim. Pozawala to poznać więcej słów, zrozumieć znaczenie w oryginalnym języku, a często także znaleźć synonim. Gdy angielskie tłumaczenia są wciąż zbyt trudne w zrozumieniu, słownik angielsko-polski gwarantuje dokładny oraz zrozumiały opis. Dobrym sposobem na naukę słownictwa jest grupowanie tematyczne czyli gromadzenie słów jednej tematyki w jednym miejscu. Podobnie jak z czasami, na osobnych kartkach wypisać wszystkie słowa danej tematyki i utrwalać. Częste zaglądanie i powtarzanie jest kluczem do wzbogacenia własnego słownictwa i kolejnym krokiem do swobodnego porozumiewania się.
Powodzenia!
---Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Którą szkołę wybrać ?
Szkoła językowa czy prywatne zajęcia?
Autorem artykułu jest AtaW dzisiejszych czasach wręcz obowiązkiem stało się władnie kilkoma językami obcymi. Postęp komunikacyjny, łatwy i szybki dostęp do informacji wymusza znajomość języków obcych. Internet udostępnia dane, ale często są one publikowane w oryginalnym języku lub tłumaczone na język angielski...
W dzisiejszych czasach wręcz obowiązkiem stało się władnie kilkoma językami obcymi. Postęp komunikacyjny, łatwy i szybki dostęp do informacji wymusza znajomość języków obcych. Internet udostępnia dane, ale często są one publikowane w oryginalnym języku lub tłumaczone na język angielski, co samoistnie wymusza znajomość tego języka. Biegłe porozumiewanie się w języku obcym otwiera nam drogę nie tylko do kariery, ale również ułatwia zwykłe kontakty międzyludzkie.
Naukę języka obcego rozpoczynamy zwykle w szkole podstawowej, w starszych klasach jest to przedmiot obowiązkowy. Jednak z jakiegoś powodu dzieci, które chodzą do tej samej klasy znają język na różnym poziomie. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego są tak duże rozbieżności w grupach, które razem zaczęły się uczyć i mają jednakowy dostęp do podręczników i pomocy naukowych? Czynników jest wiele, od sytuacji w domu rodzinnym, przez stan zdrowia, po indywidualne zdolności każdego dziecka i umiejętność przyswajania wiedzy. Jeśli skupimy się tylko na przyswajaniu wiedzy, zakładając że wszystkie dzieci mają w domu opiekuńczych rodziców i cieszą się dobrym zdrowiem, to okaże się, że nie wszyscy potrafią się skupić w dużej grupie. Nawet dzieci dzielą się na takie, które lubią rywalizację i świetnie sobie radzą w grupie, chętnie uczestniczą w takich zajęciach i łatwo się uczą nowych rzeczy. Ten typ człowieka jest odpowiedni do zajęć w szkołach językowych, gdzie pracuje się w grupach. Ale co zrobić, kiedy dziecko nie chce uczyć się języka obcego? Niechętnie uczestniczy w zajęcia w szkole, więc jak go nakłonić do dodatkowych lekcji? W takiej sytuacji może lepiej nie zmuszać dziecka do zajęć grupowych. Niektóre szkoły językowe prowadzą indywidualne zajęcia z uczniem. Na takich lekcjach dziecko jest w centrum uwagi, nie może być nieprzygotowane, nie wstydzi się mówić w nowym języku i nikt go nie krytykuje. Nauka języka angielskiego u korepetytora jest często formą terapii. Dobry nauczyciel nie tylko nauczy młodego człowieka języka obcego, ale również pomoże mu uwierzyć w siebie.
Rynek korepetycji z języka angielskiego jest tak duży, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Wystarczy poszukać chociażby w Internecie ogłoszeń szkół lub prywatnych korepetytorów i można znaleźć odpowiednią do naszych potrzeb osobę. Każdy człowiek jest inny w związku z tym mamy też różne potrzeby i umiejętności. A nauka języka obcego, szczególnie języka angielskiego powinna być przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem szkolnym.
---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Jak uczyć się języka angielskiego?
Jak uczyć się języka angielskiego?
Autorem artykułu jest Carla Jack
Najważniejsza rada, którą powinna wziąć sobie do serca każda osoba ucząca się języka angielskiego, brzmi: staraj się mieć jak najwięcej do czynienia z tym językiem - poszukaj anglojęzycznej szkoły, w której nie zezwala się używać żadnej innej mowy.
Najważniejsza rada, którą powinna wziąć sobie do serca każda osoba ucząca się języka angielskiego, brzmi: staraj się mieć jak najwięcej do czynienia z tym językiem - poszukaj anglojęzycznej szkoły, w której nie zezwala się używać żadnej innej mowy.
Oczywiście istnieje wiele sposobów uczenia się języka angielskiego, a lokalnie lekcje tego języka są jednym z nich. Warto zastanowić się nad:
- wyjazdem za granicę do angielskiej szkoły w kraju, w którym mówi się po angielsku;
- pracą jako au pair, by nauczyć się języka angielskiego u rodziny;
- stażem w firmie angielskiej i zapoznaniem się z językiem angielskim w kontekście biznesu;
- uczeniem się zdalnie, korzystając z technologii internetowych czy płyt CD.
Szkoła językowa
Warto wyjechać za granicę i uczyć się języka w szkole językowej, gdyż takie placówki edukacyjne są najlepiej przystosowane do zapewnienia uczniom potrzebnego im środowiska do nauki języka obcego. Angielski jest językiem używanym w następujących krajach: Irlandia, Wielka Brytania, USA, Kanada, Republika Południowej Afryki i wielu innych. W ostatnich latach stolica Irlandii, Dublin, stała się głównym miejscem nauki języka angielskiego i liczne organizacje edukacyjne proponują tam kursy tego języka. Większości uczniów odpowiada panująca wśród miejscowej ludności swobodna atmosfera, a osoby, które muszą uważać na wydatki, mogą skorzystać z usług tanich linii lotniczych oferujących połączenia z wieloma miejscami w Europie. Sprawia to, że do Dublina łatwo się dostać, a jego położenie czyni go doskonałą bazą wypadową do podróży po Starym Kontynencie. Kryzys ekonomiczny ma swoją dobrą stronę: ceny zakwaterowania i żywności uległy znacznemu obniżeniu, dzięki czemu obecnie można dość łatwo zatrzymać się w samym centrum miasta, gdzie irlandzkie puby wciąż oferują sławną na cały świat gościnność. Przy wyborze szkoły językowej w Dublinie warto kierować się centralną lokalizacją szkoły, gdyż transport publiczny z przedmieść można w najlepszym wypadku określić jako kiepski.
Jeśli chcesz nauczyć się języka angielskiego, możesz wybrać inne rozwiązanie niż szkoła językowa. W związku z globalną recesją ekonomiczną wiele osób woli zostać Au Pair, co stanowi tańszy sposób nauki języka.
Au Pair
Jeśli w celu nauki języka angielskiego zdecydujesz się zostać Au Pair, nie tylko będziesz mieć okazję do nawiązania międzynarodowych przyjaźni, lecz także poznasz nowy kraj i nawiążesz wieloletnią znajomość z miejscową rodziną. Rozwiązanie to stanowi również bezpieczny i łatwy sposób podróżowania. Należy jednak koniecznie skorzystać z usług agencji cieszącej się dobrą opinią, która istnieje na rynku już od jakiegoś czasu (optymalnie od co najmniej 5 lat) i która dokładnie sprawdza rodziny. Nauka języka angielskiego w warunkach życia z anglojęzyczną rodziną może być idealnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na regularne powtarzanie codziennych zwrotów, stosowanych w sposób naturalny i w kontekście, co na ogół jest trudne do uzyskania w warunkach szkolnych.
Zwykle Au Pair uczęszcza do angielskiej szkoły lub chodzi na kurs języka angielskiego. Połączenie takiej nauki i komunikacja w języku angielskim w domu okazuje się dla wielu osób doskonałym rozwiązaniem.
Angielski to język ogólnoświatowy, który stał się również głównym językiem biznesu. Dlatego też nauka języka angielskiego dosłownie otwiera uczniom świat nowych możliwości. Opanowanie tego języka sprawia również sporo przyjemności. Wystarczy tylko pomyśleć, o ile przyjemniej będzie się oglądało te wszystkie filmy w serwisie YouTube, rozumiejąc już kto co powiedział!
---Szkoła języka angielskiego Delfin oferuje intensywne kursy języka angielskiego w Dublinie. Nauka języka angielskiego oraz załatwianie doświadczenia zawodowego w formie stażu. http://www.delfin.ie/pl/about-us/
wtorek, 15 lutego 2011
Past Simple
- Używamy Past Simple gdy mówimy o zakończonych czynnościach gdzie został podany bezpośrednio lub pośrednio czas zakończenia tej czynności.
e.g. a) He left an hour ago.
- Używamy Past Simple gdy mówimy o przeszłych nawykach, które już nie mają miejsca.
e.g. b) I traveled a lot when I was young.
- Używamy Past Simple gdy opisujemy ciąg przeszłych zdarzeń które występowały w kolejności chronologicznej.
e.g. a) He woke up, ate breakfast and went to school.
- Używamy Past Simple gdy mówimy o przeszłych wydarzeniach, które się już nie powtórzą.
e.g. Heath Ledger started in "The Brothers Grimm"
- Używamy Past Simple z wyrażeniami : yesterday, then, when, ago, last night/week/year.
Czas Present Countinous
- Używamy Present Continuous by mówić o określonej czynności która się zaczęła ale nie zakończyła w momencie mówienia o niej.
e.g. a) The car isn't starting again.
b) Who are you phoning? I'm trying to get throught to John.
- Używamy Present Countinous z określonymi zwrotami takimi jak : at the moment, at present, currently, just , still, by podkreślić, że czynność ma miejsce teraz.
- Używamy Present Continuous gdy mówimy o powtarzających się czynnościach z "always", "forever", "constantly", głównie w negatywnym sensie.
e.g. a) You are always leaving dirty dishes in the kitchen.
-Używamy Present Continuous gdy mówimy o czynnościach tymczasowych lub trwających teraz.
e.g. a) He is sleeping at the moment.
- Używamy Present Continuous gdy mówimy o obecnych trendach lub zmianach.
e.g. a) Oil prices are rising at present.
Czas Present Simple
- Używamy Present Simple do mówienia o sytuacjach, które są zawsze prawdziwe, albo które zachodzą teraz i o ile nam wiadomo będą trwały nieskończenie.
e.g. a) It takes me 5 minutes to get to school
b) Flowers grow more quickly in summer than in winter
- Używamy go do mówienia o nawykach, lub sytuacjach, które mają miejsce codziennie.
e.g. a) Each May we visit our grandparents
b) I leave school at 14.30 most days
-Używamy Present Simple do mówienia o czynnościach, które robimy regularnie o określonym czasie.
e.g. a) We usually watch news on TV at 7.00 ( o tej godzinie zaczynamy oglądać wiadomości)
- Często używamy czasu Present Simple z czasownikami, które wykonują czynność, którą same opisują.
e.g. a) I admit I can't paint as well as I used to. ( przyznawać się)
b) I refuse to believe that he didn't know the bike was stolen (odmowa)
Inne czasowniki : accept, acknowledge, advise, apologize, assume, deny, guarantee, hope, inform, predict, promise, recommend, suggest, suppose, warn.
- Używamy Present Simple do opisywania obecnego stanu.
e.g. a) I really enjoy traveling
b) The class currently consists of five people, but we hope to get more students soon.
Inne czasowniki opisujące stany: agree, assume, believe, belong to, contain, cost, disagree, feel, hate, have, hope, know, like, look, love, own, prefer, realise, regret, resemble, smell, taste.
- Gdy opowiadamy historyjkę bądź dowcip do opisu wydarzenia używamy present lub past simple. Natomiast tło zdarzenia opisujemy w present countinous.
e.g. a) She goes to the school and looks streight forward. She is carring her backpack full of books.
- Używamy Present Simple gdy komentujemy wydarzenia (np. sportowe) albo dajemy komuś instrukcje.
e.g. a) First you chop the meat than you fry it.
- Używamy Present Simple jeżeli mówimy o rozkładach (np. autobusowych), programach (mecze, informacje w TV)
e.g. The match begins at 8.00 next Monday morning.